Pomoc po stracie

Z psychologicznego punktu widzenia żałoba to stan emocjonalny związany z utratą kogoś lub czegoś z kim lub z czym łączyła nas głęboka emocjonalna więź (Dictionary of Psychology, Reber, A.S., Reber, E., 2001). Można powiedzieć, że jest to reakcja na zerwaną więź. Żałoba nie jest chorobą z której można i trzeba się wyleczyć. Jest naturalnym procesem, który pozwala nam zbudować na nowo naszą tożsamość po przeżyciu ważnej straty.

Żałoba pojawia się w wyniku doświadczenia śmierci bliskiej osoby. Ale nie tylko. Możemy jej doznać również w efekcie poniesienia innych strat. Kiedy kończy się ważny dla nas związek czy przyjaźń np. w wyniku konfliktu czy wyjazdu, kiedy doświadczamy przemian w naszym życiu, kiedy musimy zrezygnować z naszych planów, marzeń, ideałów, przekonań, kiedy tracimy zdrowie i związaną z nim niezależność, kiedy tracimy rzeczy do których jesteśmy przywiązani. Żałoba wiąże się z utratą.

Jeśli stoisz przed wyzwaniem życia po przeżytej stracie zapraszam Cię do odwiedzenia strony www.zaloba.com.pl gdzie znaleźć możesz informacje na temat procesu żałoby.

Jeśli masz potrzebę rozmowy i konsultacji serdecznie zapraszam Cię do kontaktu.